Eucharystia
Co miesiąc gromadzimy się na wspólnej Eucharystii. Te spotkania odbywały się początkowo w kaplicy zakonnej w naszym klasztorze. Potem przenieśliśmy się do kaplicy w parafialnym kościele Św. Katarzyny. Obecnie Msze św. dla naszej wspólnoty przedszkolnej odprawia o. Marek Donaj, augustianin.
Te Msze św. mają szczególny charakter. Dzieci zajmują miejsca tuż przed ołtarzem na małych ławeczkach; ten bezpośredni kontakt ułatwia im zaangażowanie w liturgię. Za przygotowanie oprawy liturgicznej odpowiedzialna jest kolejno każda z grup przedszkolnych. Przygotowując pieśni ma Mszę św. staramy się, aby repertuar zawierał zarówno dostosowane do liturgii dziecięce piosenki religijne, jak i tradycyjne pieśni liturgiczne. Lekcje czytają rodzice lub starsze rodzeństwo, albo odważniejsze starszaki. Dzieci wypowiadają wezwania do modlitwy powszechnej, komentarz do procesji z darami, które składają na ołtarzu. Spontanicznie włączają się w homilie prowadzone w formie opowiadania i dialogu.
Dzieci zawsze są ciekawe, o czym dziś opowie ojciec Marek i jakiego gościa zaprosił na spotkanie. Zwykle jest to jakieś zwierzątko z jego kolekcji lub spośród przedszkolnych pluszaków. Kogo tam jeszcze nie było! Pies i kot, którzy szukali służby i znaleźli ją przy żłóbku Jezusa. A z nimi mały niedźwiadek indywidualista, który odłączył się od mamy i rodzeństwa, aby urządzić sobie własne legowisko – i też trafił do stajenki betlejemskiej, bo w źle zabezpieczonej gawrze nie dało się przezimować. I pajączek przygotowujący kołderkę dla Dzieciątka. Lisek, który miał co prawda parę kur na sumieniu, ale zaprosił Jezusa do swojej nory słysząc, że Zbawiciel nie ma gdzie głowy skłonić. Chomik, który Jezusowi poszczącemu na pustyni dał najsmaczniejsze ziarenko ze swojej spiżarni i był przy Nim w godzinie kuszenia. Wilczyca stająca w obronie swoich małych, kryjąca się pod płaszczem Maryi. Osiołek wiozący Jezusa do Jerozolimy w niedzielę Palmową. Nawet małe nietoperze, które czuwały w nocy w Ogrodzie Oliwnym. Krecik pilnujący prześcieradeł w pustym grobie. I biały wielkanocny baranek z chorągiewką zwycięstwa.
Po Mszy św. dzieci z siostrami wychodzą na krótki spacer lub na krużganki, a rodzice słuchają jeszcze krótkiej, “dorosłej” homilii.
Procesja w Niedzielę Palmową
Tradycją już stała się w parafii Niedziela Palmowa z prawdziwym osiołkiem z krakowskiego ZOO. Co roku jeden z naszych zerówkarzy w roli Pana Jezusa dosiada osiołka i jedzie w procesji z palmami w otoczeniu kolegów i koleżanek w strojach Apostołów i niewiast jerozolimskich. Potem cała asysta gromadzi się przy ołtarzu, a osiołek po chwili relaksu w augustiańskim ogrodzie wraca do ZOO z workiem marchewek, przynoszonych mu w prezencie przez dzieci.
Pielgrzymka na Jasną Górę
Wielkim przeżyciem jest także dla zerówkarzy pielgrzymka na Jasną Górę. Dzięki sąsiedzkiej znajomości ze wspólnotą Ojców Paulinów możemy uczestniczyć we Mszy św. tuż przed Cudownym Obrazem, popatrzeć z bliska w oczy Maryi i zaśpiewać: “Dobra nasza Mamo w niebie, przychodzimy dziś do Ciebie…” a potem pożegnać Ją Apelem Jasnogórskim.
Piknik rodzinny 2 października
Każdego roku 2 października, w Święto Patronalne Przedszkola, gromadzimy się najpierw na wspólnej Eucharystii, a następnie (dzieci wraz z rodzicami) uczestniczymy w Pikniku Rodzinnym. Nasze świętowanie jest zawsze doskonałą okazją, by podziękować Aniołom Stróżom za Ich troskliwą opiekę nad naszym przedszkolem i wyrazić to poprzez modlitwę, wspólną zabawę i radość bycia razem.
Przedstawienia dla Babci i Dziadka
Co roku w styczniu każda grupa wystawia piękne przedstawienie jasełkowe dla swoich Babć i Dziadków, którzy przybywają do Przedszkola na te Uroczystości. Zostają oni również obdarowywani przez wnuki drobnymi upominkami, które są wyrazem wdzięczności dla Babci i Dziadka za ich obecność, dobroć i kochające serca.
Dzień Wdzięczności Rodzicom
W maju organizujemy drugie przedstawienie – tym razem z okazji Dnia Mamy oraz Dnia Taty. Obydwie te uroczystości przeżywamy wspólnie jako Dzień Wdzięczności Rodzicom.